2011 May. 13
> KULTURA

Osamnaesto izdanje Međunarodnog festivala pozorišta za decu održaće se od 15. do 21. maja 2011. u Subotici, uz gostovanja festivalskih predstava širom Vojvodine i drugih krajeva Srbije i reprizu Festivala u Segedinu, u susednoj Mađarskoj.

Tokom sedam dana, Festival će ugostiti umetnike, pozorišne stručnjake i studente pozorišnih škola sa raznih strana Evrope i sveta, i zemlje domaćina, Srbije.

Težište Festivala biće na rumunskom lutkarstvu koje će biti predstavljeno kroz izložbu lutaka, kostima, scenografije i plakata rumunskih umetnika u Subotici, Novom Sadu i Vršcu, naučni skup na datu temu, učešće studenata lutkarstva iz Bukurešta i Tirgu-Mureša u programu svečanog otvaranja Festivala i kroz učešće pozorišta iz Rumunije u takmičarskom i pratećem programu Festivala.

Takmičarski program:


U okviru zvanične selekcije biće prikazano 20 predstava za decu iz 18 zemalja sveta. Predstave će se igrati na dve različite lokacije (Narodno pozorište – scena „Jadran“ i Pozorište „Deže Kostolanji“) od 16. do 21. maja. Kreiranje repertoara zasnovano je na visokim profesionalnim standardima, a naglasak je na raznovrsnosti formi i pristupa. Svaka od predstava izvodi se na izvornom jeziku, dok se prednost, prilikom selekcije, daje lutkarskom pozorišnom izrazu. Festival dodeljuje sledeće nagrade: gran pri za najbolju predstavu u celini; specijalnu nagradu za originalnost i fantaziju; nagradu za najbolju režiju; nagradu za najbolju scenografiju (opciono); nagradu za najbolju originalnu muziku; nagradu za najbolje estetsko i tehnološko rešenje lutaka; i nagrade za glumačko majstorstvo (7 ravnopravnih nagrada). O nagradama će odlučivati petočlani međunarodni žiri sačinjen od istaknutih svetskih pozorišnih umetnika i teatrologa: Jaroslav Antonjuk (Poljska); Vladimir Birjukov (Rusija); Robert Valtl (Slovenija); Pavel Hubička (Češka); mr Miroslav Radonjić (Srbija).


Prateći programi:


III Međunarodni forum za istraživanje pozorišne umetnosti: Naziv konferencije je Naša savremenost. Učesnici će biti svetski pozorišni stručnjaci, istraživači i umetnici. U cilju kritičkog promišljanja savremenog pozorišnog stvaralaštva za najmlađe, predviđene su sledeće teme:

Postmodernizam i pozorište za decu.
Lutkarsko pozorište kao savremeno oruđe naracije.
Problem savremenog jezika u pozorišnoj umetnosti za decu.
Neposredno izražavanje ili elektronska transmisija?
Kritika eksploatisanih modela nasuprot shematskom razmišljanju.
Mudrost sadržana u poruci za decu.

Zvanični jezici Foruma su srpski i engleski, uz obezbeđen simultani prevod.
Svi radovi izloženi na zasedanju biće u celosti objavljeni u Zborniku radova sa Foruma, i to dvojezično, na srpskom i na engleskom jeziku.

Rukovodilac i autor projekta je akademik, prof. dr Henrik Jurkovski ( Varšava, Poljska).

Izložbe:
Izložba lutaka, scenografije, kostima, plakata pod (radnim) nazivom Rumunsko lutkarstvo (u saradnji sa Kulturnom asocijacijom GAG iz Krajove (Rumunija) i Pozorišnim muzejom Vojvodine iz Novog Sada (Srbija)) – galerija Otvorenog univerziteta, Subotica; galerija, Novi Sad; galerija Kulturnog centra Vršac. (Autor izložbe i postavka: GAG, Krajova);
Izložba Festivalski plakat 2011 (radovi studenata Fakulteta za primenjenu umetnost u Beogradu, prof. Zdravko Mićanović) – Vestibil Gradske kuće, Subotica.

Izdavaštvo: Objavljivanje dvojezičnog (srpski/engleski) zbornika radova sa Međunarodnog foruma za proučavanje pozorišne umetnosti iz 2010. Pozorište za decu – umetnički fenomen (urednici: prof. dr Henrik Jurkovski (Varšava, Poljska) i mr Miroslav Radonjić (Novi Sad, Srbija)). Objavljivanje drugog dela knjige Moja profesija velikog ruskog lutkara Sergeja Obrascova.

Promocije knjiga: Promocije najnovijih izdanja najistaknutijih književnih stvaralaca za decu i mlade iz zemlje i regiona (Roberta Takariča, Todeta Nikoletića, Ljubivoja Ršumovića..) kao i značajnih izdanja teoretičara i istoričara lutkarstva (Svetska enciklopedija lutkarstva, UNIMA 2009; Istorija mađarskog pozorišta lutaka Geze Baloga, Budimpeštansko pozorište lutaka, 2009; Moja profesija II Sergeja Obrascova i zbornik radova Pozorište za decu – umetnički fenomen, Međunarodni festival pozorišta za decu i Pozorišni muzej Vojvodine, Subotica, 2011).

Program Trgovi i ulice: Pretežno muzičko-plesni program koji predstavlja i promoviše dečje stvaralaštvo, veštine, talenat i kreativnost. Na centralnom gradskom trgu nastupiće deca različitih uzrasta i iz raznih mesta Srbije, posebno Vojvodine.

Gostovanja: Gostovanja festivalskih predstava širom Vojvodine i drugih krajeva Srbije. Učesnici Festivala izvešće svoje predstave i u drugim gradovima i manjim mestima Vojvodine i drugih delova Srbije u periodu održavanja Festivala u Subotici.

Repriza Festivala u Mađarskoj: Tokom Festivala u Subotici, a u saradnji sa Pozorištem „Bela Kever“ iz Segedina, u okviru projekta CULTOUR, deo festivalskog programa (šest odabranih predstava) biće reprizno izveden u Mađarskoj.

Lutkarska radionica za decu: Radionicu u kojoj je predviđeno učešće 20 dece vodiće istaknuti subotički kreatori lutaka Ljubica Suturović i Arsen Ćosić. Cilj radionice je da se deca upoznaju sa osnovnim tehnikama izrade i animacije pozorišnih lutaka, te sa specifičnostima u procesu nastanka lutkarske pozorišne predstave. Ova radionica deo je projekta CULTOUR.

Filmski program: Ciklus od šest dugometražnih filmova novije produkcije namenjenih deci koji će biti prikazani u bioskopu EUROCINEMA na Otvorenom univerzitetu od ponedeljka 16. maja do subote 21. maja.

Napomena: Svi programi Međunarodnog festivala pozorišta za decu besplatni su za sve posetioce.